"קשיי ההישרדות של העסקים הקטנים והבינוניים בישראל"

פורסם ב: 21 במרץ 2018

עם פתיחת שנת 2018, הוצפו העיתונים, ומדורי הכלכלה בכותרות המעידות על חשיבותו של מגזר העסקים הקטנים, והבינוניים למשק הישראלי. באחת הכותרות הבולטות נכתב כי "9 מתוך כל 10 עסקים קטנים ובינוניים נסגרים במהלך השנה הראשונה לפעילותם". נשאלת השאלה, "מדוע עסקים קטנים ובינוניים הנם בעלי כושר הישרדות כה נמוך?"

הקמת עסק – ביורוקרטיה סבוכה בדגש על הליכי רישוי-עסקי ארוכים

לאחרונה אושרה רפורמת רישוי ממשלתית, לפיה מסלולי הרישוי לעסקים יחולקו בהתאם למורכבות העסק, ולרמת הסיכון שבו, מתוך תקווה כי תם העידן בו לוקח לעסק כשנה להוציא רישיון.

ברמה המאקרו-כלכלית, הליכי רישוי עסקים נחשבים לאחד החסמים הרגולטוריים המרכזיים ביותר, עד כדי בלימת צמיחתה של כלכלת המשק המקומי. בהתאם לסוג העסק, על היזם להמציא אישורים רבים, ממשרדים שונים כדוגמת "משרד הבריאות", "משרד החקלאות", "מנהל הגז", "משרד התעסוקה", "משרד המסחר והתעשייה" ועוד. נוסף על אלו נדרשים אישורים ממחלקות שונות, ברשות המקומית אליה משתייך העסק, כדוגמת מחלקת תברואה, מחלקת איכות הסביבה, כיבוי אש ומשטרה.

דרישות אלו יוצרות קושי רב בהקמת עסק, ולעתים רבות רשויות קפדניות אף מונעות כליל הקמתם של עסקים. אמנם דרישת רישוי העסקים נוגעת לכלל העסקים, גדולים כקטנים, אך באופן לא מפתיע, משפיעות בעיקר על העסקים הקטנים והבינוניים. זאת, כיוון שלרוב אין לבעליהם קשרים עם גורמי מפתח, ומקבלי החלטות העשויים להקל עליהם בהליכים הביורוקרטיים הסבוכים.

נוסף על כך, ישנה בעיה מבנית לפיה, בעסקים הקטנים לרוב בעל העסק נדרש למלא את רוב הפונקציות, כולל הליכי רישוי וביורוקרטיה – זמן הבא על חשבון פיתוח העסק, ומקשה על כושר הישרדות העסק במציאות דינמית של שינויים בטעמי לקוחות, טכנולוגיות ודרישות-שוק.

תפעול עסק – "מחנק האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים"

למרות שיעורם הגבוה של העסקים הקטנים, והבינוניים ביחס לכלל המשק (כ-99%), הבנקים אינם ממהרים להעניק אשראי לעסקים אלו עקב חוסר יציבותם, וכיוון שפעמים רבות הם נתקלים בקשיים תזרימים.

משיחות שאנו מקיימים מדי-יום עם לקוחותינו, עולה הקושי בקבלת אשראי, או מימון לשם קיום, או/ו הישרדות העסק. בעלי עסקים רבים פונים אלינו לאחר שמיצו אפשרויות מימון שונות מול הבנקים, וחלקם כלל לא עומדים בדרישות הסף לקבלת מימון לפעילות העסק.

קשיים בקבלת מימון עסקי, מהווים חסם עיקרי בפעילות השוטפת של עסקים קטנים, ובינוניים. האשראי שמעניקים הבנקים לעסקים הקטנים, הינו בשיעור ריבית גבוה יותר, משל העסקים הגדולים (פער של כ-2%). כמו כן, ההלוואה היא לטווחי-זמן קצרים יותר, ביחס לעסקים הגדולים (מגדיל את תשלום ההחזר החודשי), וגם ישנן דרישות לביטחונות גבוהים, ערבים וכדומה. למרות היותם של העסקים הקטנים והבינוניים כ-54% מהתוצר העסקי, הם נהנים רק מכ-25% מהאשראי במשק.

"LOANER משווים ומגייסים אשראי"

"LOANER משווים ומגייסים אשראי לעסקים" מגיעה עם שנים רבות של ניסיון, והיכרות מעמיקה עם מגוון אפשרויות המימון הרלוונטיות, והאטרקטיביות ביותר עבור העסק או המיזם שלכם. במטרה להקל עליכם, העמדנו לרשותכם את "מנוע ההלוואות החכם של LOANER", שהינו מנוע ההלוואות הרחב והמעודכן ביותר ישראל. באמצעות "מנוע ההלוואות החכם של LOANER" תוכלו למצוא בקלות ובמהירות את כל אפשרויות המימון הקיימות עבור העסק שלכם. לאחר שתבחרו בהלוואה הרלוונטית, תוכלו ליצור עמנו קשר, ואנו נכין עבורכם תכנית עסקית ממוקדת, הכוללת תחזיות של הכנסות והוצאות לשנים הקרובות, אשר תסייע לכם לעמוד בדרישות הספציפיות של תכנית המימון הרלוונטית. זאת ועוד, במטרה להגביר את סיכויי העסק שלכם לנשום בתוך מחנק האשראי של המשק, נגיש אתכם לשני מקורות מימון במקביל, כי "האשראי שלכם – ההצלחה שלנו!".

עשו לייק לעמוד הפייסבוק שלנו למעקב אחר כתבות נוספות.

תגובות למאמר

אין תגובות למאמר

הוספת תגובה

פרסום התגובה כפוף לאישור המערכת

ליצירת קשר

מעוניינים בפרטים נוספים?
מנוע ההלוואות

מנוע ההלוואות